تلفن تماس : 02634760901
دستگاه جوش پلی اتیلن

دستگاه جوش پلی اتیلن

روتنگران پارسه تولید کننده لوله کاروگیت – لوله پلی اتیلن – دستگاه جوش لوله پلی اتیلن و لوله کاروگیت

آموزش جوشکاری لوله پلی اتیلن

تاریخ انتشار : 2017/10/04

دستگاه جوش پلی اتیلن

آموزش جوشکاری لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن، یکی از ساده ترین ، ارزان ترین و پر مصرف ترین مواد پلاستیکی در جهان بوده و با افزایش میزان استفاده از مواد پلی اتیلن در گرید های PE 80 و PE 100 آمیزهای بیشتری وارد بازار میشود.

لوله HDPE یا هایدینسیتی، این لوله ها از نوع خطی بوده و دارای درجه کریستالی و دانسیته بالا هستند .

لوله LDPE یا لودنسیتی دارای دانسیته پایین و در برابر هر گونه تنش ، سرما و گرما مقاوم میباشند.

لوله های پلی اتیلن به دو روش به یکدیگر متصل می شوند. روش سرد و روش گرم

در روش سرد یا مکانیکی که از اتصالات فیتینگی استفاده شده قابلیت انشعاب اتصال و لوله را تا سایز ۱۲۵ میلیمتر داراست.

در روش گرم یا بات فیوژن با استفاده از یک ماشین جوشکاری و اپراتوری که دارای گواهی جوشکاری باشد عملیات جوش انجام می شود.

سازمان ملی استاندارد ایران با همت کارگروهی ویژه ، استاندارد جوش لوله پلی اتیلن را، با هدف تعیین اصول کلی روش اتصال دهی به شیوه لب به لب و ارزیابی کیفیت محل اتصال در لوله و اتصالات مورد استفاده در شبکه های آب –گاز-فاضلاب را تدوین و در دسترس بازرسین-مشاورین و پیمانکاران قرار داده است.

از این رو گروه تولیدی صنعتی روتن پلاست با داشتن سالها تجربه و سابقه در زمینه ساخت ماشینهای جوش پلیمری مطابق با استاندارد بین المللی، روش جوش لب به لب را در سیستم تک فشاری در فشار کم ، مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۶۴۸ ۱۸ را جهت خریداران و کارآموزان عزیز آموزش ، تا شاید قدمی موثر در جهت ارتقاء علمی و یادآوری اطلاعات بدست آمده، در دورهای آموزشی این شرکت باشد.

قبل از شروع به کار با دستگاه، لازم است موارد ایمنی و دستورالعمل استفاده از دستگاه را یادآور شویم:

*از کالیبره بودن و سلامت دستگاه ،اطمینان کامل داشته باشیم .

*تهیه فرم گزارش جوشکاری و بررسی آن توسط ناظر و بازرس پروژه در دستور کار قرار گیرد.

*شناسائی و احراز صلاحیت اپراتور در استفاده از ماشین جوش توسط بازرس و ناظر پروژه،

گواهی صلاحیت جوشکاری اپراتور به منزله صدور مجوز کار با دستگاه جوش پلی اتیلن بوده و مجری را ملزم به حفظ تمام قوانین و دستورالعملهای استاندارد جوش می نماید.

*در صورت نامساعد بودن شرایط جوی و وجود باران ، گرد و غبار، مه ،گرما و سرما استفاده از چادر و یا کانکس مخصوص الزامی است.

* دپوی مناسب لوله، مطابق با استاندارد

تجهیز کارگاه و جانمایی صحیح دستگاه جوش در پروژه، به نحوی که ماشین جوش ثابت و لوله جهت جوشکاری در اختیار دستگاه باشد.

*از تجهیزات مناسب جهت بارگیری و جابه جائی وسایل جوش استفاده شود.

*-سایز لوله ، با رینگ داخلی دستگاه کنترل و بررسی شود.

*-جهت راه اندازی دستگاه جوش پلی اتیلن حتما از برق شهر و یا موتور برق مناسب با طول سیم ۱۵ متر استفاده شود.

*جهت جلوگیری از افت دمای صفحه هیتر، دو سر انتهائی لوله را با گپی مناسب مسدود کنیم.

*-استفاده از کلاه-دستکش-لباس کار و کفش ایمنی مناسب در پروژه الزامی است.

*-جهت اجرای کار، دستگاه را در محلی صاف ریگلاژ و همراستا سازی کنیم.

*-دمای هیتر، جهت ایجاد لبه و نفوذ گرما برای لوله پلی اتیلن همیشه بین ۲۰۰ تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد بوده و دمای هیتر در سایز های بالاتر تغییر نخواهد کرد.

جهت انجام عملیات جوشکاری ابتدا لوله را داخل فک دستگاه قرارداده، ۵ تا ۷ سانتیمتر دو سر لوله را از داخل فکها بیرون گذاشته و پیچهای دستگاه را محکم می کنیم. به اندازه ای فکها را محکم می کنیم که مطمن شویم با اعمال فشار هیدرولیک، لوله ها از زیر فک فرار نمی کنند.

جهت همسطح سازی لوله ، از غلطک استفاده می کنیم.

دو سر لوله را شماره گذاری کرده، در فرم مخصوص عملیات جوشکاری درج می کنیم.

دو سر لوله ی بسته شده داخل فک را با یک دستمال نخی آغشته به آستون ویا الکل ایزوپروپیل تمیز می کنیم. رنده را از داخل ظرف مخصوص جدا کرده، در شاسی دستگاه گذاشته و عملیات تراش دو سر لوله را آغاز می کنیم.

جهت رنده کردن و تراش دو سر لوله لازم است ابتدا رنده را روشن و با فشاری معادل ۵ تا ۱۰ بار دو سر لوله را تراش دهیم. این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که تراشه ی ایجاد شده از دو سر لوله به صورت یکپارچه از رنده خارج و سپس فشار هیدرولیک را آرام آرام به صفر می رسانیم. رنده را از شاسی جدا در ظرف مخصوص می گذاریم .دو سر لوله تراشیده شده را به یکدیگر نزدیک و همتراز بودن آنها را کنترل می کنیم.

حداکثر انحراف از هم محوری باید کمتر از ۱۰ % حداقل ضخامت دیواره باشد.

سفاله های ایجاد شده از تراش دو سر لوله را از دستگاه جدا کرده و برای مرحله بعد آماده می شویم.

در این مرحله فشار درگ را به دست می آوریم.

فشار درگ چیست؟

با افزایش تدریجی فشار هیدرولیک شروع حرکت فک متحرک دستگاه را، که به فشار حرکتی معروف می باشد فشار درگ می گویند.

فشار درگ در هر مرحله از جوشکاری می بایست توسط اپراتور اندازه گیری و به فشار داده شده در جدول اضافه شود . فشار درگ به دست آمده را در فرم گزارش ثبت می کنیم.

هیتر را از داخل ظرف مخصوص جدا کرده، با یک دستمال نخی آغشته به آستون و یا الکل ایزوپروپیل تمیز و داخل شاسی دستگاه قرار می دهیم. سطح دوسر لوله یا اتصال را به صورت همزمان، در تماسی کامل، به صفحه هیتر قرار داده، تا در سطح لوله، مذاب جوش ایجاد شود.

در این مرحله فشار درگ به دست آمده و فشار داده شده در جدول را جهت ایجاد لبه اعمال کرده سپس شیر فشار هیدرولیک را بسته و پاور هیدرولیک را خاموش می کنیم به این مرحله از جوش فشار ایجاد لبه می گویند. برای این مرحله هیچ زمانی در نظر گرفته نشده و عملیات چشمی و بر اساس ضخامت داده شده در جدول جوشکاری انجام می شود. زمانی که در دو سر لوله لبه استاندارد ایجاد شد مطابق جدول جوشکاری فشار هیدرولیک را با توجه به خاموش بودن پاور هیدرولیک به صفر می رسانیم .در این مرحله اجازه می دهیم که زمان فشار نفوذ گرمائی طی شود. زمان نفوذ گرمائی جهت هر سایز لوله مطابق با استاندارد در جدول جوشکاری متغییر خواهد بود.

با توجه به دستورالعمل جدول جوشکاری و سپری شدن زمان نفوذ گرمائی پاور هیدرولیک را روشن، جک متحرک را به سمت عقب هدایت، هیتر را از بین دو سر لوله جدا می کنیم. سعی کنیم کوتاه ترین زمان را جهت نزدیک کردن دو سر لوله مذاب شده به کار ببریم جهت چسباندن لوله مذاب به یکدیگر به هیچ عنوان به یکباره فشار را بالا نبرده و زمانی که دو سر لوله با یکدیگر مماس شدند ظرف مدت ۱۰ ثانیه فشار هیدرولیک را به حد مجاز رسانده ، دو سر لوله ی ذوب شده در یکدیگر ممزوج تا شکل کامل جوش ایجاد شود. اعمال فشار بالا در این مرحله مواد مذاب را از هم فراری داده و دو جنس سخت لوله در ظاهر بهم می چسبند که این قابل پذیرش نمی باشد. در تمامی مراحل بجز رنده کردن فشار درگ به فشارهای داده شده در جدول اضافه خواهد شد.

با اعمال فشار مناسب و نمودار شدن شکل کامل جوش شیر فشار را بسته، پاور هیدرولیک را خاموش و اجازه می دهیم زمان کول تایم یا زمان خنک شدن لوله داخل دستگاه رعایت شود.

گپ انتهائی لوله را برداشته تا گردش هوا داخل لوله انجام شود جهت خنک کاری جوش، استفاده از هر نوع مایعات،ریختن آب و گذاشتن دستمال خیس ممنوع می باشد.جوش می بایست در شرایط عادی خنک و به درجه نرمال برسد. با اتمام زمان خنک کاری در دستگاه فکها را باز کرده، جهت انجام جوش بعدی آماده می شویم.

جهت جوشکاری سه راه-زانو و اتصالات دیگر کافی است تا شانه ایه بالا و پائین را از دستگاه باز کرده و یک فک ثابت را به دو فک متحرک متصل کنیم. در این حالت اتصال را در یک فک ثابت مهار کرده و لوله را داخل سه فک متحرک قرار می دهیم. در این صورت می توان براحتی اتصال را به لوله و یا هر اتصال دیگر جوشکاری نمود.

شما می توانید سولات فنی خود را با بخش ارتباط با ما این شرکت در میان گذارید.

مشتریان برتر

حق کپی رایتـ محفوظ استـ. طراحی l پشتیبانی l بهینه سـازی و سئو l قدرتــ گرفتـه از <گـروه انفورماتیک بیتـ>